Jak dobrać kolor blatu w kuchni lub łazience?

 

Urządzając kuchnię lub łazienkę często stajemy przed pytaniem, jaki rodzaj i kolor kamienia wybrać na blat?

Nasza decyzja uzależniona jest od kilku czynników:

  • -zasobów materialnych jakie posiadamy (budżet),

  • -wyobrażeń estetycznych na temat kuchni / łazienki,

  • -oczekiwań odnośnie jakości kamienia.

Kuchnia jest bardzo istotną powierzchnią w domu/mieszkaniu. Nie przypadkiem niektórzy nazywają ją „sercem domu”. Urządzając lub remontując kuchnię najlepiej wcześniej stworzyć jej wizualizację, tak aby poszczególne jej elementy stworzyły już wcześniej całość, a nie były wybierane etapami.
Mam tu na myśli:

  1. -płytki ścienne i podłogowe,

  2. -fronty szafek, blat, baterię,

  3. -kolorystyka w jakiej ma być utrzymana przestrzeń.

Jeżeli liczymy się z wydatkami, to decyzji o wyborze kamienia pod blat nie należy zostawiać na koniec. Blat jest wykończeniem kuchni i powinien komponować się z frontami szafek – dopełniać ich kolor i wyostrzać kształt. Warto zapoznać się z kolorystyką kamieni w różnych przedziałach cenowych. Niektóre odcienie są dostępne tylko w wysokich cenach, a czas oczekiwania na sprowadzenie jest długi.

 

Kiedy kuchnię urządzamy samodzielnie pomyślmy też o tym jaki klimat ma mieć to pomieszczenie, bardziej tradycyjny, czy nowoczesny. O jakich dodatkach myślimy, wolimy minimalizm, czy kuchnie z dużą ilością gadżetów i ozdób widocznych na blacie. Kamień jaki wybieramy oraz jego kolor mogą być idealnym dopełnieniem wystroju kuchni i stworzyć niepowtarzalny klimat tego miejsca.

 

W przypadku niepewności co do wyboru koloru najlepiej zdecydować się na klasyczne odcienie – biały, czarny, beż, szary. Chcąc mieć pewność możemy też skonsultować nasz wybór z profesjonalnym dekoratorem wnętrz.

Przy wyborze zwróćmy też uwagę na kwestię utrzymania porządku. Na jednolitych kolorystycznie blatach zabrudzenia są zdecydowanie bardziej widoczne. Beże i szarości, a także blaty z widocznym użyleniem i nakrapianiem, wymagają zdecydowanie mniej nakładu pracy przy utrzymaniu czystości.

 

Dodatkowo w przypadku konglomeratu kwarcowego kolor nie ma wpływu na „nasiąkliwość” – przyjmowanie plam, gdyż jego gęstość i zawartość żywicy przy różnych odcieniach jest stała. Jednak przy granitach barwy jasne, których gęstość jest mniejsza są bardziej nasiąkliwe. Wyższa nasiąkliwość wiąże się z częstszym impregnowaniem blatów.  W przypadku czarnych granitów lub czerwonych/brązowych nasiąkliwość jest niższa.

 

Podsumowując, blat kuchenny czy łazienkowy to nie tylko powierzchnia użytkowa w tych pomieszczeniach. Wyboru materiału nie należy zostawiać na ostatni moment. Warto rozważyć zarówno kwestie estetyczne, jak i jakości kamienia. Blat kamienny to rodzaj inwestycji na wiele lat. Dobrze dobrany będzie ozdobą domu mimo zmieniających się trendów.