Podążając za trendami wnętrzarskimi, wielu klientów dopytuje nas o blaty w odcieniu antracytu. W poniższym artykule opiszemy pochodzenie barwy antracyt oraz jej zastosowanie w nowoczesnym projektowaniu wnętrz.
Skąd pochodzi odcień antracytu?
Jak dokładnie określić tę barwę, czy to rozjaśniona grafitowo czerń, czy też mocny odcień szarości. Według znawców kolorystyki antracyt to odcień węgla, coś pomiędzy czernią a szarością. Jego nazwa wywodzi się bezpośrednio od nazwy skały, z której wydobywa się najbardziej wartościowy węgiel kamienny. To właśnie ta przełamana czerń i dobitna szarość, zdobywa coraz większe uznanie w polskich mieszkaniach.
Gdzie można stosować antracyt? W których wnętrzach najlepiej się sprawdza?
Zanim przejdziemy do konkretnych kamieni antracytowych, warto zapoznać się z trendami dotyczącymi używania antracytu w mieszkaniach. Początkowo tego typu blaty lub wykończenia ścian były stosowane w restauracjach, obecnie trend ten przedostał się pod „strzechy”, oznacza to, że w wielu kuchniach i łazienkach możemy spotkać rozwiązania z antracytu.
Jakie kamienie imitują antracyt?
Klienci zainteresowani blatami w odcieniu antracytu mogą wybierać spośród kliku ogólnie dostępnych slabów. Mimo, iż kolor ten jest unikatowy czas oczekiwania na realizację z kamieni wynosi standardowe trzy tygodnie. W naszej ofercie dostępne są:
– Dark Grey
– Cristal Antracyt / Crystal Antracite
– Grigio
– Granit Nero Angola
– spiek Calce Antracite – Laminam
– Antrcite black – Granit
– Gris Antracite
– Granit Vulkanoo (na zdjęciu powyżej)
Wszystkie podane powyżej konglomeraty idealnie sprawdzają się jako materiał pod blat w kuchni i łazienkach. Jeżeli zależy nam na estetycznym industrialnym wykończeniu będą najlepszym rozwiązaniem.
Z czym komponować antracyt?
Decydując się na antracyt w naszym wnętrzu warto rozważyć dodatki z drewna oraz białe płytki. Warto skomponować go we pomieszczeniu tak, aby tworzył kontrast z pozostałymi elementami. Jeżeli zastanawiamy się jakie dekoracje pasują do blatu w odcieniu antracytu, to zdecydowanie warto postawić na pastele lub złoto i srebro. To w jakim stylu chcemy urządzić naszą kuchnię i łazienkę zależy wyłącznie od naszego gustu, antracyt bowiem pasuje zarówno do wystrojów bardzo tradycyjnych jak i nowoczesnych oraz glamour.
O czym pamiętać decydując się na antracyt w domu?
– mniej znaczy lepiej – zdecydowane kolory używane w nadmiarze mogą przytłoczyć pomieszczenie
– jest zdecydowanie cieplejszy od czerni – odpowiednio skomponowany z dodatkami może nadać wnętrzom ciepła i klimatu
– ma widoczny połysk – zdecydowanie lepiej prezentuje się w dobrze doświetlonych miejscach – najlepiej światłem naturalnym
– pasuje do wnętrz w stylu skandynawskim – idealnie łączy się z bielą i drewnem
– warto zestawić go ze zdecydowanie kontrastowymi kolorami – unikniemy w ten sposób monotonii
– odpowiednio dobrany pozwala uzyskać niepowtarzalny styl wnętrza, w zależności od naszych upodobań, zarówno minimalistyczny, jak i np. orientalny – wszystko zależy od dodatków
– blaty w tym odcieniu warto montować na tle białych ścian – w ten sposób je wyeksponujemy.